Informace k očkování 10.3.2021 SPL – o něco zpřísněná definice chroniků

 

Oproti očkovací strategie, ze které jsme vycházeli ve svém doporučení my, je mírně zpřísněno kriterium pro chronické pacienty.

Diagnózy a zdravotní stavy s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19

Hematoonkologičtí pacienti mimo interval intenzivní terapie; hematologičtí pacienti s imunodeficitem (vrozeným, získaným či terapií navozeným), nebo s významnou trombofilií. Definitivní vhodnost vakcinace posoudí vakcinující lékař, nebo specialista hematolog.

Pacienti se solidními nádory, u kterých probíhá nebo je plánována protinádorová léčba, nebo byla ukončena před méně než 12 měsíci. U onkologických pacientů je vhodné k vakcinaci proti COVID-19 vyžádat doporučení onkologa.

Závažné akutní nebo dlouhodobé onemocnění srdce (pacient je v péči specializované ambulance, např. srdeční selháni, ischemická choroba srdeční, chlopenní vady, kardiomyopatie, onemocnění plicní cirkulace, nemocní po plicní embolii)

Závažné dlouhodobé onemocnění plic (pacient je v péči specializované ambulance nebo je léčen podáváním kyslíku v domácím prostředí).

Pacienti s diabetem (cukrovkou) léčeným inzulinem

Osoby s obezitou (BMI > 40 kg/m²)

Pacienti s jakýmkoliv jiným závažným onemocněním zvyšujícím významně riziko vzniku těžkého průběhu COVID-19 na základě klinického rozhodnutí ošetřujícího a/nebo praktického lékaře. U pacientů v péči specializovaných pracovišť je vhodné k vakcinaci proti COVID-19 vyžádat jejich doporučení.

Stále ovšem prostor pro rozhodnutí lékaře dle konkrétního zdravotního stavu – Pacienti s jakýmkoliv jiným závažným onemocněním zvyšujícím významně riziko vzniku těžkého průběhu COVID-19 na základě klinického rozhodnutí ošetřujícího a/nebo praktického lékaře.

Lékař si musí umět toto rozhodnutí zdůvodnit – nepředpokládám nějaké kontroly, v případě, kdyby lékař vyočkoval nějaké podstatné procento na pacientech mladších 70 let, tak by se ovšem přihodit zřejmě mohlo.  Míním třeba extrém, který se odehrál v nemocnici v Kdani, kde ze 3600 očkování nebyla ve věku 70+ vyočkována skoro žádná.


PřílohyPro vytvoření nového tématu se musíte přihlásit.